Lectio Divina

II niedziela Adwentu (rok B)

Mk 1, 1–8

I. O czym mówi Bóg?
Ewangelia, czyli dobra nowina, jest rzeczywiście dobra przede wszystkim wówczas, gdy dzięki niej można zmieniać swoje życie na lepsze. Dobre słowo, jakie Bóg ma dla każdego
człowieka, to słowo troski, która wyraża się także w osobie Jana Chrzciciela. To on w imieniu Boga wzywa do nawrócenia. Wezwanie Jana nie byłoby tak przekonujące, gdyby
nie jego osobiste świadectwo życia. Był on człowiekiem skromnym, wymagającym od siebie, odważnie mówiącym prawdę. Był autorytetem dla swoich rodaków, bo miał mocny charakter. Całe swoje życie powierzył Bogu.

II. Co Bóg mówi do mnie?
Początkiem Ewangelii jest Jezus Chrystus. Uświadomię sobie tę najbardziej podstawową prawdę: Ewangelia – Dobra Nowina, to Jezus Chrystus, Syn Boży. Zanim Jezus zaczął głosić Dobrą Nowinę, pojawił się Jan Chrzciciel z wezwaniem: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”. W tę niedzielę Bóg pragnie, abym wpatrywał się w Jana Chrzciciela i od niego uczył się, jak się nawracać, czyli jak pogłębić wieź z Bogiem. Nawrócenie to nie tyle powrót do praktyk religijnych, ile odnowienie relacji z Jezusem. „Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej… żywił się szarańczą i miodem leśnym”. Sposób życia proroka był bardzo prosty, ubogi i surowy. Czy potrafię być tak radykalny, a zarazem tak skromny jak Jan Chrzciciel? Czy moje życie na co dzień jest proste i skromne? Autorytet Jana był tak wielki, że przybywali do niego ludzie z najdalszych okolic, by przyjąć chrzest nawrócenia, wyznając swoje grzechy. Kiedy ja ostatnio byłem u spowiedzi? Jak zwykle wygląda mój sakrament pojednania?
Zauważę skromność Jana Chrzciciela. Gdy pytali go, czy jest Mesjaszem, odpowiedział, że nie, i wskazał na Jezusa jako Baranka Bożego. Wiedział, że to jest jego zadanie. Dlatego mówił: „Idzie mocniejszy ode mnie…”. Czy stać mnie na prawdziwe słowa o tych, którzy są ode mnie lepsi, mądrzejsi? Czy nie czuję wobec takich ludzi kompleksów, nie jestem zazdrosny o ich pozycję?

III. Do czego wzywa mnie Bóg?
Co musiałbym zrobić w Adwencie, aby moje życie nabrało nowego blasku? Czy jest coś, co wymaga poprawy od zaraz? Co będzie moją pustynią? Zaplanuję czas na rekolekcje adwentowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *