Lectio Divina

20 marca 2023 Poniedziałek IV Tygodnia Wielkiego Postu

20 marca 2023 Poniedziałek IV Tygodnia Wielkiego Postu

J 4, 43–54

I. O czym mówi Bóg?

Jezus drugi raz przybywa do Kany Galilejskiej. Za pierwszym razem – zaraz na początku swej działalności – przemienił wodę w wino podczas uczty weselnej. Ci, którzy widzieli ten cud, byli Jezusem zachwyceni. Wielu nawróciło się, a przede wszystkim „uwierzyli w Niego Jego uczniowie” – zauważył ewangelista św. Jan. Podczas drugich odwiedzin w mieście o pomoc prosi Jezusa urzędnik królewski, pragnąc, by uzdrowił jego syna.
 

II. Co Bóg mówi do mnie?

Do Jezusa przechodzi urzędnik królewski, by uzdrowił jego syna. „Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko”. Urzędnik jawi się w tym momencie jako troskliwy ojciec. Nie zwraca uwagi na swój status, przede wszystkim zależy mu na dobru dziecka. Poprzez przykład urzędnika Jezus zwraca się do mnie z podstawowym pytaniem: do kogo idę, gdy dzieje się w moim życiu coś trudnego? W sytuacji kryzysu, niezrozumiałego cierpienia, odrzucenia, niesprawiedliwej krytyki czy w końcu choroby – do kogo zwracam się o pomoc? I czy takich momentach nie tylko potrafię zachować zimną krew i zdrowy dystans, ale czy nie tracę wiary, że Bóg czuwa nad wszystkim, co się dzieje w moim życiu? Warto także pomyśleć, czy mam osoby, na które mogę liczyć w trudnych doświadczeniach życiowych. Jeśli nie, to dlaczego?

Tym razem Jezus nie udaje się osobiście, by uzdrowić chorego, a nawet umierającego. Czyni cud „na odległość”. Zapewnia urzędnika: „Idź, syn twój żyje”. Znowu bardzo ważna jest postawa ojca dziecka. „Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział”, czyli całkowicie Mu zaufał. Prawdziwym cudem dla każdego z nas jest słowo Jezusa. Jeśli wierzy się w nie i jest mu się posłusznym, wówczas doświadcza się cudu, o który się prosi. Wierzyć w słowo Jezusa oznacza otworzyć drzwi, które prowadzą do nowej rzeczywistości. „Ten człowiek uwierzył słowu, które wypowiedział Jezus, i wyruszył w drogę. Uwierzył, że Jezus ma moc dokonania przemiany, uzdrowienia dziecka. Wiara polega na zrobieniu miejsca dla miłości Boga, zrobieniu miejsca dla Jego mocy” (papież Franciszek). Pomyślę, czy jest we mnie taka wiara i ufność? Czy pamiętam takie chwile w swoim życiu, że spełniło się słowo Jezusa?

 III. Do czego wzywa mnie Bóg?

Z kim rozmawiam, gdy jestem bezradny? Pomodlę się o zdrowie w mojej rodzinie.

 

Piotr Koźlak CSsR

J 4, 43–54

Jezus wyszedł z Samarii i udał się do Galilei. Jezus wprawdzie sam stwierdził, że prorok nie doznaje czci we własnej ojczyźnie. Kiedy jednak przybył do Galilei, Galilejczycy przyjęli Go, ponieważ widzieli wszystko, co uczynił w Jerozolimie w czasie świąt. I oni bowiem przybyli na święto. Następnie przybył powtórnie do Kany Galilejskiej, gdzie przedtem przemienił wodę w wino. A w Kafarnaum mieszkał pewien urzędnik królewski, którego syn chorował. Usłyszawszy, że Jezus przybył z Judei do Galilei, udał się do Niego z prośbą, aby przyszedł i uzdrowił jego syna: był on bowiem już umierający. Jezus rzekł do niego: „Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie”. Powiedział do Niego urzędnik królewski: „Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko”. Rzekł do niego Jezus: „Idź, syn twój żyje”. Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego, i szedł z powrotem. A kiedy był jeszcze w drodze, słudzy wyszli mu naprzeciw, mówiąc, że syn jego żyje. Zapytał ich o godzinę, o której mu się polepszyło. Rzekli mu: „Wczoraj około godziny siódmej opuściła go gorączka”. Poznał więc ojciec, że było to o tej godzinie, o której Jezus rzekł do niego: „Syn twój żyje”. I uwierzył on sam i cała jego rodzina. Ten już drugi znak uczynił Jezus od chwili przybycia z Judei do Galilei.

Gdy trwoga, to do Boga!

Z zepsutym zegarkiem idzie się do zegarmistrza. Kiedy szwankuje auto, jedziemy do mechanika samochodowego. Do lekarza idziemy, kiedy pojawia się choroba… I tak dalej, i tym podobne. Nikt się tym zależnościom nie dziwi. Mam jakiś problem, więc próbuję go rozwiązać…

W Kafarnaum mieszkał pewien urzędnik królewski, którego syn chorował. Usłyszawszy, że Jezus przybył z Judei do Galilei, udał się do Niego z prośbą, aby przyszedł i uzdrowił jego syna: był on bowiem już umierający. Czy ten urzędnik miał aż tak wielką wiarę, że przyszedł właśnie do Jezusa? Czy uznawał Go za Pana i Zbawiciela? A może doświadczenie bezradności i trwoga przyprowadziły go do Niego? Może wydał już majątek na lekarzy i nie miał więcej środków na leczenie syna? A może wszyscy specjaliści powiedzieli: Tutaj już nic się nie da zrobić…?

Zdaje się, że nie był aż tak wierzący. Jezus powiedział do niego: Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie. Urzędnik zaś odrzekł: Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko. A potem – kiedy usłyszał z ust Jezusa: Idź, syn twój żyje – uwierzył. Wyobrażam sobie radość tego człowieka. Myślę, że cały królewski dwór szybko się o tym wydarzeniu dowiedział.

Panie Jezu, wierzę, że Ty jesteś Synem Bożym i dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych. Są jednak chwile, kiedy dopada mnie zwątpienie i… trudno jest z wiarą wypowiedzieć miłość do Ciebie. Dziękuję Ci, że w chwilach bezradności i trwogi nie odrzucasz mnie. Tobie wystarczy, że przyjdę i zawołam. Dziękuję, że rozumiesz i akceptujesz nasze zachowania według starego powiedzenia: Gdy trwoga, to do Boga!

 

ks. Eugeniusz Ploch

UDOSTĘPNIJ

POLECAMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *