Lectio Divina

16 czerwca 2023 Piątek X Tygodnia

Mt 5, 27-32

I. O czym mówi Bóg?

Dzisiejszy fragment Ewangelii zaprasza mnie, abym spojrzał na postawę czystości i wierności powołaniu, dzisiaj akurat małżeńskiemu. Jest to ponowne wezwanie Jezusa do przeżywania ważnych sfer mojego życia jako „czegoś więcej”. Jezus wychodzi od stwierdzenia: „Słyszeliście, że powiedziano… a Ja wam powiadam…” i wprowadza dwa konkretne zastosowania do szóstego przykazania: jedno dotyczące spojrzeń i myśli nieczystych, a drugie porzucenia współmałżonki. Poproszę Ducha Świętego, aby otworzył mnie na słowa Prawdy i przyjął wnioski wynikające z dzisiejszej Ewangelii.
 

II. Co Bóg mówi do mnie?

W pierwszym zdaniu Jezus wyraża prawdę, która do tej pory nie była przyjmowana przez Żydów: „Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swoim sercu dopuścił się z nią cudzołóstwa”. Zwraca mi w tym miejscu uwagę na związek między czystością spojrzenia a czystością serca. Grzech powstaje nie tylko przez czyn zewnętrzny, ale staje się nim poprzez grzeszne pragnienia.

Dzisiejszy świat przepełniony nagością może kpić z tego, co mówi Jezus. „To przecież przesada. Czy mamy chodzić ulicami z przewiązanymi oczami?” – ktoś mógłby tak powiedzieć. A Jezus przytaczając dwa przykłady – oczywiście paradoksalne – o oku i ręce – których lepiej jest się pozbyć, aby je ocalić wraz z całym ciałem przed ogniem piekła, przypomina mi prawdę, że nie da się uniknąć w konsekwencji grzechu, jeśli się nie czuwa nad tym, co do popełnienia grzechu przygotowuje.

„Jeśli prawe oko jest powodem do grzechu, wyłup je… jeśli ręka jest powodem do grzechu, odetnij ją…” Przyjmę z pokorą radykalne słowa Jezusa, ponieważ uczy mnie bezkompromisowych postaw wobec grzesznych spojrzeń i gestów. Chce mnie uchronić przed wchodzeniem w pozornie niewinne układy ze złem. Poproszę zetem Jezusa, by mi pomógł zobaczyć moje codzienne spojrzenia: to, co w nich jest czyste i dobre, a także co prowadzi do pożądliwości serca. W końcowym fragmencie Ewangelii Jezus przypomina mi o wierności przyrzeczeniom małżeńskim. W tym miejscu można także przywołać wierność przyrzeczeniom kapłańskim czy ślubom zakonnym.

Jezus pyta mnie o wierność moim zasadom życia i mojemu życiowemu powołaniu. Czy nie ma we mnie, jak to próbowali Żydzi, usprawiedliwiać postaw, które by mi ułatwiały zwalnianie się z danego słowa Bogu i człowiekowi?

 

 III. Do czego wzywa mnie Bóg?

Pomodlę się zdanie z listy św. Pawła: „Dla czystego wszystko jest czyste” (Tt 1,15).

Piotr Koźlak CSsR

Polecana lektura na dzisiaj

Mt 5, 27–32

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: »Nie cudzołóż«. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: »Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy«. A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

Czy to jeszcze możliwe?

Oglądając czasem różne programy telewizyjne – nie wspominając nawet o artykułach na forach internetowych – można odnieść wrażenie, że czystość (w znaczeniu moralnym) jest już archaizmem; że nie ma już młodych ludzi żyjących w czystości; nie ma małżeństw żyjących w wierności; nie ma księży żyjących w celibacie. Dlaczego media w taki sposób kreują rzeczywistość? Przecież to wszystko nieprawda! Dla wielu młodych par czystość jest czymś priorytetowym. Wielu małżonków nie wyobraża sobie nawet najmniejszej zdrady. Podobnie wielu księży nie dyskutuje z pokusami, a jeśli się one pojawiają, to znów powtarzają fundamentalny wybór, którego niegdyś dokonali, i myślami biegną ku Bogu lub idą do ludzi!

Młodzi ludzie przyzwyczaili się do wszechobecnej nagości. Często wulgarnej, nieprzyzwoitej. Starsi są nieraz zgorszeni tym, co widzą. Nie potrafi ą się pogodzić z tym, że świat aż tak „zgłupiał” i nikt nie ma już nic do ukrycia. Pamiętam, jak pewna staruszka powiedziała: „Wie ksiądz, ja nie nadaję się już do życia w tym świecie. Wolę już taka zacofana umrzeć. Na mnie czeka mój mąż. Przeżyliśmy razem prawie 40 lat, a ostatnie 20 to już tylko oczekiwanie na mojego Stasia”.

Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż!”. A Ja wam powiadam: każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Czy jest jeszcze możliwe życie w czystości?!

Panie Jezu, proszę Cię, chroń mnie do wszelkiej nieczystości i naucz mnie pięknie kochać ludzi! Oczyść moje oczy, aby patrzyły zawsze w sposób prosty i czysty. Nawet kiedy muszą patrzeć na nieczystość.

 

ks. Eugeniusz Ploch

 
 
 

POLECAMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *