Lectio Divina

2 lipca 2023 XIII Niedziela Tygodnia

Mt 10, 37–42

I. O czym mówi Bóg?

Są fragmenty Biblii stosunkowo proste w zrozumieniu i zastosowaniu w codziennym życiu. Znajdujemy jednak i takie passusy, nad którymi trzeba się dłużej zastanowić, aby je dobrze zrozumieć. Są w końcu i takie, które wzbudzają zupełne niezrozumienie czy nawet odrzucenie. Fragment dzisiejszej Ewangelii wg św. Mateusza należny właśnie do tej trzeciej kategorii. Jezus mówi wymagające słowa o radykalnym wyborze Boga w życiu każdego wierzącego.
 

II. Co Bóg mówi do mnie?

„Kto miłuje ojca i matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien”. Mowa Jezusa w wielu sytuacjach była radykalna, by sprowokować słuchaczy do podjęcia odpowiednich, prawidłowych decyzji. Jezus wyraźnie mówi o pierwszeństwie miłości Boga nad innymi ludźmi, nawet rodzicami. „Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu” (św. Augustyn). Pomyślę o hierarchii ważności osób w moim życiu? Styl życia ucznia Jezusa musi wyrażać się w pierwszeństwie relacji: wszystkie więzi z ludźmi muszą być podporządkowane miłości do Boga. Czy mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Bóg jest dla mnie najważniejszy?

„Miłość ma swój porządek i tego porządku należy przestrzegać. Jednym z nich jest to, że najpierw są krewni, a potem obcy. A człowiek czasami zwalnia się ze swoich relacji z bliskimi w imię tzw. wyższych ideałów, a jest w tym tak naprawdę niegodziwość. Czyli Pan Bóg nam nie każe wybierać, tylko mówi, że trzeba Jego wybrać w sposób absolutny, bo z tego rodzi tylko dobro – także dla najbliższych” (papież Benedykt XVI). Nie tracą nasi krewni na tym, że jestem oddany Bogu. Jeśli autentycznie kochamy Boga, oni też z tego korzystają. Jeśli moja relacja do Boga jest właściwa, to On porządkuje też relacje z bliźnimi.

Drugim wezwaniem Jezusa jest podejmowanie swoich codziennych zadań i obowiązków: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną nie jest Mnie godzien”. Codzienność niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Nie jest łatwo być wiernym do końca codziennej modlitwie, uczciwej pracy, życzliwości wobec spotykanych ludzi. Zastanowię się, jak podchodzę do codziennych obowiązków. Które z nich jest mi najtrudniej wykonywać?

 III. Do czego wzywa mnie Bóg?

Wezmę do ręki krzyż albo Biblię i odnowię moją miłość do Jezusa – jedynego mojego Pana i Boga.

Piotr Koźlak CSsR

Polecana lektura na dzisiaj

Mt 10, 37–42

Jezus powiedział do swoich Apostołów: „Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”.

Zazdrosna miłość Boga

Dzieci licytują się czasem między sobą o to, które jest najbardziej kochane przez mamę czy tatę. Mama w swojej mądrości i sprycie powtarza każdemu na ucho: „Ty jesteś moją najlepszą córeczką; ty jesteś moim najlepszym synkiem, tylko nie mów tego nikomu!”. Przy takich słowach miłości dziecko inaczej dojrzewa; czuje się bezpiecznie; wraz z nim rośnie jego miłość do rodziców. Mało tego, dziecko czasem wymusza taką „wyjątkową” miłość u swoich rodziców. Kiedy jest samo, pyta: „Tato, a kogo kochasz najbardziej? Mnie czy Krzyśka?”.

Dziecko upomina się o tę szczególną, wyłączną miłość do siebie. Jak bardzo musiał kochać ojciec swoją córeczkę, skoro zawołał Mistrza, aby ją uzdrowił. Kochał ją jak nikogo innego (zob. Mk 5, 21–43). Wyobrażam sobie Jezusa z Apostołami. Ma ich dwunastu. Zanim dołączyli do Niego, żyli w rodzinach, zajmowali się domem, pracowali. Byli jak wszyscy inni wokoło. Wydaje się, że w pewnym momencie musieli przechodzić kryzys, zaczęli tęsknić za rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, starymi znajomymi. Może zastanawiali się, czy nie wrócić do swoich dawnych zajęć?

Może któryś z nich tak mocno się zawahał, że nie sposób było tego nie widzieć? Może zostawiając wszystko, spodziewali się czegoś zupełnie innego? I tutaj Pan Jezus, dla którego zostawili wszystko, żąda od nich jeszcze raz opowiedzenia się za Nim. Pozwala im jeszcze raz wybrać. Mówi: Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien (zob. Mt 10, 37–42). O co tu chodzi? Czy to jest właśnie zazdrosna miłość Boga? Niektórzy nie potrafi li jej przyjąć (zob. Łk 9, 51–62). No cóż… Kocham Cię, Panie Jezu, bardzo… Pomóż mi kochać Ciebie bardziej niż…

ks. Eugeniusz Ploch

 
 
 

POLECAMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *