Mt 16,13-19
I. O czym mówi Bóg?
Fragment dzisiejszej Ewangelii opisujący wyznanie Piotra i obietnicę udzielenia mu władzy prymatu należy do zbioru tzw. pouczeń apostolskich. Były one udzielane przez Jezusa grupie Dwunastu, wśród których szczególną role odgrywał Piotr. Był on głównym autorytetem nie tylko wśród apostołów i uczniów, lecz także po wniebowstąpieniu Jezusa w kościele pierwotnym. Piotr reprezentuje wszystkich uczniów Jezusa, stąd nazywany jest pierwowzorem wszystkich chrześcijan. Każdy wyznający Chrystusa jest jako on wierzący i wątpiący, przyznający się do Jezusa i zdradzający, silny i słaby, miłujący i tchórzliwy. Piotr w Cezarei Filipowej jawi się jako przywódca duchowy apostołów. Tylko on wchodzi w wyjątkowy dialog z Jezusem. Daje się zatem zauważyć szczególną jego więź z Mistrzem. Dlatego Jezus nazywa go „skałą, opoką” i jemu powierza klucze królestwa Bożego.
II. Co Bóg mówi do mnie?
„Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”. Jezus stawia uczniom proste pytanie, z którym nie mają problemu, by Mu udzielić szybkiej odpowiedzi. Ich odpowiedzi są powierzchowne, mówią ogólniki powtarzane przez innych. W rzeczywistości Jezus przecież nie uważał się ani za Jana Chrzciciela, ani za Eliasza. Bardziej chciał ich sprowokować do zastanowienia się będąc w okolicach Cezarei Filipowej, gdzie głównym bożkiem był tzw. „Pana”, kto jest ich prawdziwym Bogiem. Kto dla nich jest najważniejszy? Odpowiedzi uczniów uświadamiają mi, że w świecie, w którym żyję nie zawsze prawidłowo postrzega się Jezusa.
„Wy za kogo Mnie uważacie?”. Na pierwsze pytanie odpowiadają wszyscy uczniowie, ale na drugie, bardziej osobiste już tylko Piotr. Pomyślę, czy zawsze miałem odwagę przyznać się do wiary, Boga czy że należę do Kościoła? Czy będąc w jakiej gronie osób nie milczałem czekając, aż ktoś inny wypowie się za mnie w sprawach związanych z wiarą, sam wstydząc się zabrać głos.
„Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Piotr odważnie wyznaje prawdę, kim dla niego jest Jezus, i w jakiego Jezusa wierzy. Jego Mistrz i Nauczyciel, za którym poszedł to „Syn Boga żywego”. Wyrażenie to stało się w przepowiadaniu misyjnym jednym z najważniejszych pojęć teologicznych. Oznacza Boga, który w przeciwieństwie do martwych bożków pogańskich jest żywy i stwarza życie; jest Bogiem życia i możemy Go spotkać jedynie wtedy, gdy sami jesteśmy żywi, to znaczy żyjemy pełnią życia, które nam dał. Odpowiem, kim dla mnie jest Jezus? W jakiego Jezusa wierzę i za jakim Jezusem podążam?
„Ty jesteś Piotr-Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół”. Jezus na fundamencie wiary Piotra chce budować „swój Kościół”. Kościół to nie dzieło ludzkie, ale Chrystusa. Należę do Kościoła Jezusowego.
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Pomyślę, czym dla mnie jest Kościół, dlaczego do niego chce należeć? Przeczytam z Katechizmu fragmenty poświęcone „świętości i grzeszności Kościoła” (nr 823-827)
Piotr Koźlak CSsR