Mt 21,23-27
I. O czym mówi Bóg?
Jezus rozmawia z arcykapłanami i uczonymi w Piśmie. Poddają oni w wątpliwość działanie Jezusa, jako niezgodną z prawem. Zarzucają Mu nieprawidłowe rozumienie świątyni i fakt wypędzenie z niej handlarzy. Dialog jest trochę dziwny, ponieważ Jezus na pytanie odpowiada pytaniem . Dlaczego tak czyni? Takim sposobem arcykapłani i starsi ludu zostali zmuszeni do dokonania poważnej refleksji dotyczącej działania Boga w osobie Jana Chrzciciela.
II. Co Bóg mówi do mnie?
Jezus przybył do świątyni, aby nauczać. Za każdym razem, gdy wejdę do kościoła Jezus czeka na mnie ze swoim słowem, chce mnie czegoś nauczyć. Czy oczekuję od Niego słowa prawdy, uzdrowienia czy pokrzepienia?
„Jakim prawem to czynisz?”. Jezus zadawał pytania i chce, by Jego pytać w ważnych sprawach. Muszą to być jednak pytania prawdziwe, wypływające z potrzeby serca. Jezus nie chce od nas pytań pozornych, takich, które nie miałby prowadzić do autentycznych i potrzebnych odpowiedzi. Arcykapłani i uczeni w Piśmie nie pytają po to, aby się dowiedzieć prawdy, ale by podchwycić Go na jakimś błędzie. Zadają pytanie Jezusowi, gdyż nie mogą się nadziwić znakom, cudom, uzdrowieniom, jakie czyni Jezus. Nie otrzymali od Jezusa odpowiedzi, ponieważ nie szukali prawdy. Muszę mieć świadomość, że w moim przypadku może być podobnie. Pomyślę, o co najczęściej pytam Jezusa?
„Ja też zadam wam jedno pytanie”. Pytania może stawiać także Jezus. Czy jestem gotowy na słuchanie Jezusa, czy mam otwarte serce, aby prawdziwie rozmawiać z Jezusem? Jezus może stawiać także trudne pytania, czy nie boję się trudnych pytań?
„Nie wiemy” – odpowiedzieli arcykapłani i starsi. Niewiedza nie jest czymś najgorszym. Zależy, czego się nie wie. Nie wszystko musimy wiedzieć. Czasami jest owocem pokory: nie muszę przecież wszystkiego wiedzieć. Zastanowię się, czy mam wystarczająca wiedzę odnośnie prawd wiary?
III. Do czego mnie Bóg wzywa?
Poproszę o umiejętność większego słuchania Boga na modlitwie i innych ludzi w rozmowach.