Lectio Divina, Uncategorized

30 kwietnia 2024 wtorek V tydzień wielkanocny

J 14, 27-31

I. O czym mówi Bóg?

Jezus przekazuje swoim uczniom dar pokoju, który będzie im potrzebny, gdy od nich odejdzie. Boży dar pokoju, zawiera w sobie inne dary. To pełnia wszelkiego błogosławieństwa, która daje zrozumienie dla spraw, których się nie od razu rozumie. To swoista suma wszelkich dóbr mesjańskich. Pokój Jezusa to odwaga miłości do podjęcia zadań, gdy Go już nie będzie między nimi. Motyw pociechy jest ważniejszy od strachu i niepokoju, bo przecież On daje pokój.

II. Co Bóg mówi do mnie?

„Pokój mój daję wam”. Jezus obdarowuje uczniów „swoim” pokojem”.  Nie jest to pokój w rozumieniu nie prowadzenia wojny. Nie jest to pokój oparty na tymczasowych układach, które chronią silniejszego. Nie jest to „spokój”, by się nie kłócić między sobą, za cenę nie mówienia prawdy. Pokój Chrystusa wypływa z ukrzyżowanej miłości szukającej dobra każdego człowieka. Jezus daje „swój” pokój to znaczy, że potrafi ukoić wszelki lęk i trwogę. „Niech się nie trwoży serce wasze anni się nie lęka”! Zastanowię się nad moimi lekami. Czego lub kogo boje się najbardziej? Do kogo zwracam się, z kim rozmawiam, gdy pojawia się we mnie niepokój?

„Odchodzę i przyjdę znów do was”. Pożegnanie z Jezusem nie jest ostateczne. Idzie do Ojca, który jest „większy ode Mnie” – mówi Jezus, zatem rozstanie jest jedynie przygotowaniem i przejściem do większego dobra. Odejście do Ojca wiąże się ze skandalem krzyża, ale jednocześnie jest zapowiedzią umocnienia uczniów na czas Jego śmierci. „Abyście uwierzyli, gdy się sto stanie”, to znaczy, żeby wiara była dla uczniów siłą i wsparciem.

„Nadchodzi bowiem władca tego świata”. Jezus zapowiada, że uczniowie będą musieli zmierzyć się w walce duchowej z szatanem. Nie ma on żadnej władzy nad Jezusem, który jest bez grzechu, nie może Go zaatakować. Ponieważ życie Jezusa jest wypełnieniem woli Ojca. Uczniowie będą mieli władzę nad szatanem, gdy będą posłuszni Bogu i zachowają czyste serce. Wtedy szatan nie ma do nich dostępu. Będzie utrudniał Boże zadania, ale ich nie pokona.

III. Do czego Bóg mnie wzywa?

Postaram się być człowiekiem wnoszącym pokój w swojej rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *