W oczekiwaniu na trzecie polskie wydanie mszału rzymskiego

Wciąż oczekujemy na trzecie wydanie Mszału rzymskiego dla diecezji polskich. Warto zebrać fakty związane z mszałem Pawła VI i zadać pytanie: dlaczego tyle wydań w tak krótkich odstępach czasu?

1. Wydania Missale Romanum Pauli VI

Wydanie pierwsze, poprawione oraz drugie (Missale Romanum. Editio typica 1970; Missale Romanum. Editio typica reimpressio, 1971; Missale Romanum. Editio typica altera, 1975) charakteryzują wspólne cechy zewnętrzne: mały format, ubogie wyposażenie w grafiki, bardzo skąpa propozycja melodii śpiewów oraz ciągłe uzupełnianie tekstów. Tekst jest stychowany, a same słowa Pańskie w modlitwach eucharystycznych drukowane majuskułą.

Czterysta lat po mszale Piusa V, w 1970 roku, ukazał się mszał Pawła VI. Było to wielkie wydarzenie w życiu Kościoła, bowiem nowa księga zawierała duże zmiany w obrzędach i modlitwach mszalnych, stała się podstawą odnowy liturgii mszalnej. W roku 1975, a więc po pięciu latach, ukazało się drugie wydanie tego mszału, które zawierało zmiany płynące z trwającej nadal reformy liturgii. Wraz z wprowadzeniem języków narodowych do liturgii zaczęła się wielka praca nad przekładem mszału w poszczególnych Kościołach lokalnych. Jak w pierwszym wydaniu z 1970 roku widoczny jest na każdym kroku pośpiech i niedoskonałość dzieła, tak wydania z 1971 i 19756 roku zawierają wiele poprawek i zmian.

Już pomiędzy 1987 i 1988 rokiem pojawiła się myśl o trzecim wydaniu; zbliżała się dwudziesta rocznica pierwszej publikacji mszału. Jednak prace Kongregacji nad nowym dziełem przedłużały się, chociaż w 1993 roku, z powodu wyczerpywania się poprzedniego nakładu, postanowiono przyśpieszyć prace nad nowym wydaniem.

Jan Paweł II zatwierdził trzecie wydanie Missale Romanum 11 stycznia 2000 roku, w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, a Kongregacja ogłosiła jego wydanie w Wielki Czwartek 20 kwietnia 2000 roku. Jeszcze w tym samym roku opublikowano Institutio Generalis Missalis Romani (Ogólne wprowadzenie do mszału rzymskiego), a trzecie wydanie mszału ostatecznie ujrzało światło dzienne dopiero 22 lutego 2002 roku.

Fragment artykułu pochodzi z Kwartalnika „Homo Dei” nr. 1/2023

UDOSTĘPNIJ

POLECAMY

Shopping cart
Sign in

No account yet?

Facebook YouTube
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
Start typing to see products you are looking for.
Shop
0 items Cart
My account