Piotr Koźlak
Sympozjum nt. „Ksiądz Franciszek Blachnicki: naukowiec – wizjoner – praktyk’; Lublin, 10-11 października 2022 roku
Pod takim tytułem miała miejsce konferencja naukowa zorganizowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie w dniach 10-11 października 2022 roku. Obrady plenarne miały miejsce w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Swą obecnością zaszczycił uczestników pan wicepremier Henryk Kowalczyk z małżonką. Państwo Kowalczykowie są związani z Ruchem Światło-Życie w Domowym Kościele, a obecnie działają w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. W swoim krótkim wystąpieniu pan premier zaświadczył, że to, co wypracował ks. Blachnicki, pozwala na wzmocnienie postawy uczestnika Ruchu Światło-Życie zaangażowanego w działalność rządową i polityczną, a w moim przypadku – powiedział – przekładam to na swą obecną działalność w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.
Mszy św. koncelebrowanej, w otoczeniu księży odpowiedzialnych w poszczególnych diecezjach za ruch oazowy, przewodniczył w kościele akademickim ordynariusz lubelski ks. abp Stanisław Budzik, który nakreślił wielowątkową obecność czcigodnego Sługi Bożego w Kościele polskim, odpowiednio do tematu konferencji: naukowiec – wizjoner – praktyk.
Jego Magnificencja ksiądz rektor KUL-u prof. dr hab. Mirosław Kalinowski przykuł naszą uwagę bardzo wymownym stwierdzeniem, które określało wszelką działalność ks. Blachnickiego: że jedynie dobrym planem dla niego był plan Boży. Z kolei dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka ukazał ks. Blachnickiego jako tego, kto potrafił przeciwstawić się „imperium zła” Ta jego postawa jest wciąż żywa w ruchu oazowym poprzez zaangażowanie osób tworzących ten ruch w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.
Każdy dzień konferencji rozpoczynało odprawienie Mszy św. W drugim dniu obrad przewodniczył jej ks. dr Marek Sędek – moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Czas obrad podzielony był na dwie sesje: przedpołudniową i popołudniową, z wyznaczonymi wystąpieniami prelegentów. W pierwszym dniu po zakończeniu obrad przedstawiono projekcję odnalezionych filmów oazowych z 1979 roku, w dniu następnym zaproszono uczestników na koncert muzyki religijnej. Trzeba podkreślić, że troska organizatorów zarówno o odpowiedni poziom naukowy konferencji, jak i o dobre samopoczucie uczestników sympozjum (zorganizowanie przerw na kawę lub herbatę oraz obiadu w każdym dniu) świadczyły o profesjonalnej organizacji wydarzenia. Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie przygotował też, w nakładzie tysiąca egzemplarzy, bezpłatną, ilustrowaną broszurę: Marek Marczewski, Rys życia i działalności ks. Franciszka Blachnickiego, Lublin 2022, ss. 56.