Św. Jan Paweł II – papież Eucharystii – inspiracją do apostolstwa….

Ojciec święty Jan Paweł II podczas swojego długiego pontyfikatu zyskał sobie wiele określeń wskazujących na istotne rysy jego osoby i pontyfikatu. Nazwano go papieżem rodziny, papieżem godności i praw człowieka, papieżem dialogu, stróżem prawdy, obrońcą życia itd. Wydanie 7 października 2004 roku listu apostolskiego Mane nobiscum Domine oraz ogłoszenie 10 dni później Roku Eucharystii (od października 2004 do października 2005) upoważnia nas do nazwania go także papieżem Eucharystii.

Niniejsze przedłożenie na temat: Święty Jan Paweł II – papież Eucharystii – inspiracją do apostolstwa zamierzam przedstawić w formie tryptyku. Pierwszą jego częścią będzie nauczanie św. Jana Pawła II o Eucharystii. W drugiej części wskażę na pobożność eucharystyczną świętego Papieża i w trzeciej spróbuję wskazać na inspiracje jego nauczania o Eucharystii dla apostolstwa.

1. Eucharystia w nauczaniu św. Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II wiele mówił i pisał o Eucharystii. Nie sposób uwzględnić wszystkich jego wypowiedzi na ten temat. Stąd też wybieram tylko trzy, moim zdaniem, ważne źródła, z których możemy zrekonstruować nauczanie Papieża o tej szczególnej rzeczywistości, jaką jest Eucharystia. Będą to: wypowiedzi o Eucharystii podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu (25 V – 1 VI 1997), prawda o Eucharystii w encyklice Ecclesia de Eucharistia oraz przesłanie eucharystyczne w liście apostolskim Mane nobiscum Domine.

a) Eucharystyczne przesłanie Jana Pawła II w czasie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu

Jan Paweł II, przybywając w maju 1997 roku do Wrocławia, by dokonać zamknięcia 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, kilkakrotnie uświadamiał jego uczestnikom, jakie są cele tego szczególnego spotkania, na które przybyli przedstawiciele wszystkich kontynentów. Owe cele można sprowadzić do następujących: poszerzenie przestrzeni dla Chrystusa eucharystycznego, wyznanie wiary i wyrażenie wdzięczności wobec Chrystusa obecnego w Eucharystii.

W powitalnym przemówieniu na lotnisku we Wrocławiu Jan Paweł II mówił: „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba..”. Jestem przekonany, iż Kongres Eucharystyczny przyczyni się skutecznie do poszerzenia przestrzeni życiowej dla Chrystusa eucharystycznego. (…) Chodzi o przestrzeń duchową, o przestrzeń ludzkich myśli i ludzkiego serca, o przestrzeń wiary, nadziei i miłości, a także o przestrzeń nawrócenia, oczyszczenia i świętości.

Fragment artykułu pochodzi z Kwartalnika „Homo Dei” nr. 1/2023

UDOSTĘPNIJ

POLECAMY

Shopping cart

KWARTALNIK HOMODEI PRENUMERATA 2023 ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Sign in

No account yet?

Facebook YouTube
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
Start typing to see products you are looking for.
Shop
0 items Cart
My account