Mt 13, 36-43
I. O czym mówi Bóg?
Jezus mówiąc uczniom o królestwie Bożym w przypowieściach musiał być przygotowany, że w niektórych przypadkach trzeba będzie dokładniej wyjaśnić słuchaczom główne ich przesłanie. Tak się dzieje właśnie w dzisiejszym fragmencie Ewangelii. Gdy Jezus pożegnał się z tłumami, którym mówił przypowieść dobrym nasieniu i o chwaście, wrócił do domu. Wtedy uczniowie poprosili Go o wyjaśnienie tej przypowieści.
II. Co Bóg mówi do mnie?
„Tym, który sieje dobre nasienie jest Syn Człowieczy”. Jezus mówi o sobie, że jest gospodarzem żniwa; siewcą dobrego ziarna. Cała Jego działalność, wszystko, co czynił i mówił jest jednym wielkim zasiewem dobrego nasienia.
W tej przypowieści Jezus mówi, że „rola jest świat”, a nie tylko Izrael. Jezus chce, by Jego rodacy spojrzeli szerzej na to, co do nich mówi. By zauważyli, że Mesjasz przyszedł do wszystkich ludzi, nie tylko do nich. Pomyślę o moim rozumieniu Kościoła i głoszonej Ewangelii. Czy rozumiem, że Kościół musi być otwarty na innych ludzi. Zaproszeni są do niego wszyscy, którzy chcą się nawracać i przyjąć naukę Kościoła.
Jezus mówi, że dobrym nasieniem są synowie królestwa, a chwastem synowie Złego”. Zapytam się, czy jestem dobrym ziarnem w Kościele, czy moje życie we wspólnocie wierzących przynosi dobre owoce. W czym to się przejawia?
„Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł”. Jezus nie pozostawia wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za zło w świecie – szatan. To zbuntowany anioł, który nie chciał być posłuszny Bogu i żyć w Nim w prawdziwej miłości. Ten bunt trwa cały czas i jedynym zajęciem diabła jest czynienie wszystkiego, by odciągnąć ludzi od Boga. Czy mam świadomość, że szatan cały czas czuwa i wykorzysta każdą moja słabość, bym zwątpił w miłość i miłosierdzie Boga?
Jezus zapowiada, że walka dobra ze złem będzie toczyć się do końca czasów. Pozwala, by ludzie dobrzy zmagali się z przeciwnościami. Jednak na końcu świata nastąpi podsumowanie życia każdego człowieka. „Ci, którzy dopuszczali się nieprawości, wrzuceni będą w piec rozpalony”.Symbol pieca rozpalonego był dla Żydów bardzo przekonujący. Był obrazem Gehenny, doliny w Jerozolimie, w której spalano wszelkie nieczystości i odpady. Stał on się symbolicznym obrazem piekła i kary wiecznej. Jezus przypomina mi, że życie człowieka to okres, w którym każdy wierzący musi dokonywać wyborów.
„Są ludzie, którzy zniszczyli w sobie pragnienie prawdy i kochania; dla których wszystko stało się kłamstwem; ludzie, którzy żyli w nienawiści i podeptali w sobie miłość. Takich ludzi nie można już uleczyć; to jest właśnie piekło” (Benedykt XVI).
„Sprawiedliwi będą jaśnieć jak słońce”. Jezus obiecuje, że kto będzie wierny do końca, wytrwa w przeciwnościach, będzie pokonywał pokusy i trudności zajmie szczególne miejsce w królestwie Ojca. Po śmierci są trzy drogi: czyściec, niebo i piekło. Czy wierzę w prawdy ostateczne Kościoła?
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Pomyślę, które decyzje w moim życiu były złe, o których chciałbym zapomnieć, lub żeby nigdy nie powtórzyły się w przyszłości?
Piotr Koźlak CSsR