Łk 11, 1-4
I. O czym mówi Bóg?
Modlitwa Jezusa stanowi jeden z ważniejszych motywów ewangelicznych. Czterej Ewangeliści opisują Jezusa w różnych sytuacjach związanych z modlitwą. Modlitwa, czyli rozmowa z Ojcem jest stałą praktyką Jezusa, a szczególnie przed podjęciem ważnych decyzji lub wyjątkowych wydarzeń. Oprócz tego Jezus uczy innych tej szczególnej więzi z Bogiem. Wersja św. Łukasza różni się od opisu św. Mateusza: u pierwszego jest pięć próśb, a w drugim opisie siedem. Brakuje próśb: o spełnianiu się woli Bożej i zachowaniu od złego. Na wersji mateuszowej opiera się aktualna forma „Modlitwy Pańskiej”.
II. Co Bóg m owi do mnie?
„Jezus przebywał na modlitwie…”. Uczniowie, a szczególnie apostołowie są świadkami częstego udawania się ich Mistrza na miejsce pustynne, by rozmawiać z Ojcem. Niekiedy są to całe noce przebywania sam na sam z Bogiem. Czy zdarzyło mi się modlić nocą? Jaki był powód takiej modlitwy?
Uczniowie widzieli, że Jezus udaje się na modlitwę, ale dlatego, że czynił to w samotności nie znali sposobu, w jaki ich Nauczyciel rozmawia ze swoim Ojcem. Dlatego jeden z nich prosi Go: „Panie, naucz nas modlić się”. Prośba o nauczenie modlenia się jest znakiem pokory i odwagi. Wielu ludzi wierzących nie znajduje w sobie dość ufności, by zwrócić się do kogoś , by nauczył ich owocniejszego przebywania z Bogiem. Przypomnę sobie, kto mnie uczył modlitwy w dzieciństwie, czy pamiętam jakieś szczególne sytuacje? Komu zawdzięczam rozwój modlitwy w latach młodości, czy w życiu dorosłym? Kto jest dla mnie wzorem intymnej więzi z Bogiem?
„Kiedy się modlicie, mówcie…”. Pytanie zadał jeden uczeń, a Jezus odpowiadając na jego prośbę mówi w liczbie mnogiej. Syn Boży pragnie, by ludzie wierzący stawali przed Bogiem jako jedna wspólnota, rodzina, która ma tego samego Ojca. Czy masz praktykę modlitwy rodzinnej, małżeńskiej?
Nauka modlitwy Jezusa zawiera pięć wezwań, które nie tylko są prośbami do Boga, ale uświadamiają i uczą wszystkich modlących się właściwejhierarchiiwartości. Że w życiu najważniejsze są najpierw sprawy duchowe, związane z jego zbawieniem. Problemy materialne są ważne – Jezus iich nie pomija, ale nie mogą one zdominować tego, co jest najbardziej istotne, czyli sensu życia na ziemi i życia wiecznego w niebie.
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Powoli i z namysłem przeczytam modlitwę „Ojcze nasz”. Które z wezwań szczególnie odnoszę do siebie, co w ich kontekście muszę zmienić w moim życiu?
Piotr Koźlak CSsR