Łk 8, 16-18
I. O czym mówi Bóg?
W przypowieści o lampie Jezus odwołuje do codziennego obrazu: lampka oliwa- najczęściej zrobiona z gliny lub metalu – była obowiązkowym przedmiotem każdego domu, ponieważ domy miały bardzo małe okna. By mogła dawać mieszkańcom najwięcej światła musiała być umieszczona w specjalne przygotowanym świeczniku. Lampy, które się świeciły w świątyni były symbolem Bożej obecności. Gdy czyta się słowa psalmisty: „Słowo Pana jest jak lampa i światło na ścieżce, po której kroczy człowiek” (119, 115)) łatwiej zrozumieć, że przypowieść ma ukazać sens i znaczenie Słowa Bożego.
II. Co Bóg mówi do mnie?
Jezus uświadamia mi podstawową prawdę życia prawdziwie chrześcijańskiego: nie można dawać świadectwa usłyszanemu słowu, gdy będę się kogokolwiek bał albo wstydził. „Nikt nie zapala lampy i przykrywa garncem lub nie stawia pod łóżkiem”. Umieszczenie lampy na świeczniku to wezwanie do dzielenia się poznanym słowem Bożym z innymi. Nie wolno mi usłyszanego słowa zachować tylko dla siebie. Pomyślę, jak słucham Słowa Bożego, czy potrafię je z odwagą i nadzieją przyjąć i potem o nim mówić, a przede wszystkim samemu wprowadzać w życie?
Świadczę o Bogu, Kościele, Jezusie całym sobą. Człowiekiem wierzącym jest się zawsze i w pełni wszystkich swych cech osobowości. Pomyślę, które cechy charakteru, mojego postępowania mogą być dla innych światłem. Jakie moje zachowania mówią o ciemnych stronach mojego życia, których nie oświetla światło Słowa Bożego?
„Nie ma nic ukrytego, nic tajemnego, co nie będzie poznane”. Sprawy ukryte, tajemne to prawdy objawiane przez Boga stopniowo. Nie wszystko, co mówił Jezus od razu było zrozumiane przez uczniów i apostołów. Podobnie jest dzisiaj. Jezus zapewnia mnie, że najważniejsze prawdy prędzej czy później będą przyjęte i zrozumiałe. Jeżeli dzisiaj czegoś nie pojmuję z nauki Jezusa to stanie się to w przyszłości. Pomyślę, jakie zdania z Biblii czy prawdy wiary stały się dla mnie w ostatnim czasie bardziej zrozumiałe.
Jezus upomina i przestrzega, by uważnie słuchać Jego słów. „Uważajcie, jak słuchacie”. Dlaczego tak ważna jest uważność na słowo Boże? Od sposobu słuchania sowa Bożego zależy, czy człowiek będzie pogłębiał jego poznanie, czy też nie.
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Uważnie będę słuchał słowa Bożego podczas najbliższej Mszy świętej.
Piotr Koźlak CSsR