Lectio Divina

26 kwietnia 2024 piątek V tydzień wielkanocny

J 14, 1-6

I. O czym mówi Bóg?

Wieczór Ostatniej Wieczerzy miał dwa wymiary: był radosny i miał momenty smutne. Po zapowiedzi zdrady przez Judasza, i zaparcia się Piotra oraz zbliżającej się śmierci Mistrza, apostołowie poczuli się przygnębieni. Zagubienie i strach zawisły nad nimi jak ciężki całun. Dlatego Jezus wlewa w serca swoich najbliższych nadzieję, by ufali Ojcu i Jemu samemu na spotkanie w niebie.

II. Co Bóg mówi do mnie?

„Nie pozwólcie, aby wasze serca były wstrząśnięte” – brzmi inne tłumaczenie zdania: „Niech się nie trwoży wasze serce”. Jezus pokonał śmierć, aby wyzwolić wszystkich z trwogi przed śmiercią, aby nikt nie bał się śmierci, ponieważ nie sam fakt śmierci jest najtrudniejszy, ale to, z jakim życiem stanę kiedyś przed Bogiem. Czy często myślę o moim spotkaniu z Bogiem pod koniec życia? Jakie czyny będą dla mnie obciążeniem, a z jakiego dobra będę dumny?

Nadzieja, jaką przekazuje Jezus apostołom to obietnica, że opuszcza nas, ale powróci po to, by zabrać nas do siebie, „abyście byli tam, gdzie Ja jestem”. Jezus chce być z apostołami. Przez trzy lata wspólnego życia utworzyła się między nimi więź miłości i przyjaźni. Pomyślę o mojej więzi z Jezusem? Jak bym ją określił? Czy czekam lub tęsknię na przyszłe spotkanie i życie z Bogiem w niebie?

We wcześniejszych miejscach Ewangelii Jezus mówił o sobie, że jest Mesjaszem, dobrym Pasterzem, a dzisiaj objawia siebie słowami: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Papież Benedykt XVI tak pisał: „Chrystus jest światłem, Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Idąc za Chrystusem, wzrokiem serca wpatrując się w Niego, odnajdujemy właściwą drogę. A iść za Chrystusem oznacza przede wszystkim uważnie słuchać Jego słowa. Iść za Chrystusem oznacza przestrzegać Jego przykazań. Iść za Chrystusem oznacza współczuć cierpiącym, okazywać serce ubogim; oznacza również mieć odwagę bronić wiary, ufać Kościołowi i kochać Jego Kościół”. Zastanowię się nad tymi zdaniami? Co mówi do mnie?

III. Do czego Bóg mnie wzywa?

Wyznam wiarę słowami: Jezu, Ty jesteś moją drogą, prawdą i życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *