Łk 5,17-26
I. O czym mówi Bóg?
Bóg opowiada o ludziach, którzy bardzo wierzą w Jego moc. Wierzą przede wszystkim ci, którzy przynoszą człowieka sparaliżowanego przed Jezusa. Ważny jest także fakt, ile energii i pomysłowości wkładają, by ulżyć niedoli paralityka. Bóg pokazuje także reakcję uczonych w Piśmie i faryzeuszów. Patrzą w zupełnie inny sposób zarówno na ludzi, którzy pomagają choremu, jak i na Jezusa, który przywraca zdrowie choremu.
II. Co Bóg mówi do mnie?
„Była w Nim moc Pańska”. Jezus jest prawdziwym Synem Bożym, który przyszedł na świat, by z mocą Bożą przychodzić z pomocą potrzebującym. Czy wierzę, że On może pomóc także i mnie, gdy znajdę się w trudnej czy nawet beznadziejnej sytuacji?
Bóg mówi mi, że kiedyś i ja mogę znaleźć się w podobnej sytuacji. Może dopaść mnie choroba, w której będę bardzo potrzebował ludzi, którzy „będą starali się mnie wnieść i położyć przed Jezusem”. Czy są wokół mnie ludzie, którzy byliby gotowi zawieść mnie do szpitala, zaprowadzić do lekarza?
Jezus przede wszystkim podziwia wiarę nie tyle paralityka, a raczej tych, którzy go przynieśli. „Widząc ich wiarę” mówi: „Odpuszczają ci się twoje grzechy”. Jezus uzdrawia najpierw duszę chorego, a dopiero potem jego ciało.
„Paralityk jest obrazem każdego człowieka, któremu grzech nie pozwala się swobodnie poruszać, iść drogą dobra. Zło zagnieżdżając się w duszy, krępuje człowieka więzami kłamstwa, gniewu, zazdrości, stopniowo go paraliżując” (Benedykt XVI).
Słowo Boże zwraca mi uwagę i pyta, czy ja nie znam kogoś, kto będzie oczekiwał ode mnie podobnego zaangażowania, jak ci przyjaciele paralityka. Pomyślę, czy są wokół mnie osoby, którzy sami nie dają sobie rady. Muszę się wystrzegać jednego: obym tylko nie stał z boku, i nie krytykował innych, którzy pomagają; obym nie doszukiwał się niedobrych intencji u ludzi wspomagających chorych.
„Zdumienie ogarnęło wszystkich i wielbili Boga”. Podziękuję za to, że Pan Bóg daje mi szansę pomagać innym.
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Pomyślę, czy ktoś nie potrzebuje mojej pomocy?
Piotr Koźlak CSsR