Lectio Divina

Sobota II tydzień zwykły

Mk 3, 20-21

I. O czym mówi Bóg?
W dwóch krótkich zdaniach ewangelista Marek opisuje jedną z trzech sytuacji, w których zachowanie Jezusa jest poddane krytyce. Po dniach ciężkiej i wyczerpującej pracy misyjnej wraca do swego domu, ale w nim nie ma odpoczynku. Jest tak bardzo zmęczony, że wzbudza niepokój swoich najbliższych. Uważają, że powinien sobie zrobić przerwę w spotkaniach z ludźmi i głoszeniu im Dobrej Nowiny. 

II. Co Bóg mówi do mnie?
Jezus „przyszedł do domu”, wrócił po intensywnym czasie, podczas którego miał wiele spotkań z ludźmi: mówił do nich, słuchał uch i uzdrawiał. Po czasie misyjnym zawsze jednak trzeba wracać do swego domu. Dom jest miejscem odpoczynku, bezpieczeństwa i zweryfikowania swojej dotychczasowej pracy. Pomyślę, czy potrafię dobrze odpoczywać po pracy zawodowej czy apostolskiej? Czy powrót do domu służy mi, by odpocząć i uczynić refleksję nad tym, co robię?
   „Tłum się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli”. Życie Jezusa było życiem dla innych, zwłaszcza biednych i potrzebujących Jego uzdrowienia. Będę dziękował Jezusowi za to, że tak jak ponad dwa tysiące lat temu miał zawsze czas dla innych, tak i ma dzisiaj czas dla mnie. On zawsze czeka na mnie... Jest gotowy zawsze wysłuchać mnie, o każdej porze dnia i nocy.
   Jezus jest tak przepracowany, że sprawia wrażenie osoby chorej. Był zmęczony do granic wytrzymałości, nie miał w ogóle czasu dla siebie, nawet nie mógł spokojnie zjeść posiłku. Jego bliscy mówili: „Odszedł od zmysłów”. Jeżeli kiedykolwiek na poważnie zaangażuję się w sprawę Jezusa, muszę być także przygotowany na niezrozumienie lub fałszywe oskarżenia. „Nie jest uczeń nad mistrza”. Jeżeli Jezusa fałszywie oskarżali, to i mnie mogą oskarżyć o coś, czego nie zrobiłem. Musze zgodzić się na ryzyko pomówień i niezrozumienia. 

III. Do czego Bóg mnie wzywa, czyli moje postanowienie.
Nie będę reagował na fałszywe oskarżenia wobec mnie. 

Piotr Kożlak CSsR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *