Lectio Divina

Poniedziałek V tydzień zwykły

Mk 6, 53-56

I. O czym mów Bóg?
Jezus z apostołami wybrali się do ziemi Genezaret. Miasteczko zbudowane w nad brzegami Jeziora Galilejskiego. Genezaret po hebrajsku „Kinnaret” oznacza „harfę”. Jezus tam głosi Słowo Boże i uzdrawia: pomagał chorym i cierpiącym. . Te dwa elementy są ze sobą nierozłączne. Jezus głosząc – zawsze uzdrawia. Działanie Jezusa ma wielki odzew: „Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych”.

II. Co Bóg mówi do mnie?
„Skoro wysiedli z łodzi, zaraz ich rozpoznano”. Pomimo, że Jezus z apostołami są tam pierwszy raz mieszkańcy oczekiwali na nich, byli im potrzebni.
„Zaczęli znosić na noszach chorych”. Misją Jezusa jest głoszenie prawdy o miłosiernym Ojcu i przychodzenie z pomocą potrzebującym. Jezus nie zna wytchnienia. Ciężko pracuje. Uzdrawia chorych, by Bóg był uwielbiony nie tylko w zdrowiu, ale także i w cierpieniu. Jezus chce zawsze pomagać, podnosić na duchu.
„Choćby frędzli u Jego płaszcza mogli się dotknąć”. Wiara mieszkańców Genezaret jest bardzo wielka. Wierzą, że nie tylko słowa i gesty Jezusa mogą im pomóc wyzdrowieć, ale dotkniecie się Jego szat. Jezus nie oczekuje z naszej strony wielkich, spektakularnych gestów, które świadczyłby o prawdziwej chęci uzdrowienia. Wystarczy Mu, że uczynimy coś drobnego, z czystą intencją. Pomyślę o swoim życiu: czy jest we mnie postawa prostoty i zaufania wobec Jezusa, gdy jestem w ciężkiej sytuacji?
„Ci, którzy się Jezusa dotknęli odzyskiwali zdrowie”. Tak jak Jezus uzdrawiał w swoich czasach, podobnie chce to czynić dzisiaj wobec mnie. Jezus chce i może uzdrowić moje trudne sytuacje. O chciałbym najbardziej powiedzieć Jezusowi?
Pomyślę, czy wykorzystuję wszelkie dostępne środki, jakie Jezus pozostawił dla mnie w Kościele: spowiedź, Eucharystię?

III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Przeczytam w Katechizmie o sakramencie namaszczenia chorych.

Piotr Koźlak CSsR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *