Lectio Divina

Piątek III tydzień zwykły

Mk 4, 26-34

 I. O czym mówi Bóg?
 Jezus opowiada przypowieść o Królestwie Bożym. Przyrównuje je do ziarna wrzuconego w ziemię. Raz wrzucone, prędzej czy później, niezależnie od tego, co się dzieje dokoła, wyrośnie na dojrzałą roślinę. Taka zasada dotyczy nawet najmniejszego ziarna, jakim jest ziarno gorczycy. Co więcej, zapewnia, że nie jest ważna wielkość ziarna, ponieważ nawet z najmniejszego może wyrosnąć największe drzewo. 

 II. Co Bóg mówi do mnie?

Jezus mówi, że Królestwo Boże to nie jest rzeczywistość statyczna. Jest to środowisko, w którym tętni życie. „Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie”. Tak jak nie widać, w którym momencie roślina wzrasta – nie widać tego gołym okiem – podobnie jest z dynamizmem życia w Królestwie Bożym. Jest mało widoczne, ale rozwija się cicho i pokornie. A to, czego nie widać, tego często się nie docenia. Pomyślę o sobie i swoim rozwoju duchowym. Czy widzę choćby mały postęp w moim życiu na co dzień?
„Ziemia sama z siebie wydaje plon”. Gdy patrzy się na kłos wydaje się „stać w miejscu”, trudno dostrzec, jak delikatnie wzrasta. Bóg jednak działa zawsze, w każdej chwili. U Niego nie ma straconego czasu, „czasu martwego”, w którym nic się w człowieku nie dzieje. Bóg w każdej chwili daje wzrost, jeśli tylko chcemy z Nim współpracować. Rozwój mojego życia duchowego zależy od wykorzystania dobra, które jest we mnie. By było w przyszłości owocowanie należy uzbroić się w cierpliwość. Oczekiwanie na plony wymaga czasu. Tak jak w roślinie: najpierw pojawia się źdźbło z ziarna, dopiero potem pełne ziarno w kłosie. Zapytam się, czy jestem cierpliwy w swoich wysiłkach?
„Jest najmniejsze z wszystkich nasion”. Najmniejsze z ziaren potrafi dać w przyszłości wielkie drzewo. Jezus przypomina i zapewnia, że wielkie owoce w naszym życiu przynosi wierność w drobnych sprawach.

 III. Do czego Bóg mnie wzywa, czyli moje postanowienie.
 Zapytam się, czy jestem wierny w małych sprawach.

Piotr Koźlak CSsR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *