Łk 1, 26–38
I. O czym mówi Bóg?
Wydarzenie Zwiastowania mówi o dwóch prawdach: przede wszystkim o narodzeniu Jezusa, które było wypełnieniem obietnicy, że „Pan Bóg da Mu tron jego praojca Dawida”. Ukazuje także Maryję jako Tę, która stanie się dla wszystkich przykładem Służebnicy w pełni oddanej dziełu Boga. Opowieść św. Łukasza – nazywanego „teologiem narracyjnym”, to znaczy, że uprawia teologię za pomocą powieści,
a nie spekulacji, i to czyni go wybitnym narratorem – o Zwiastowaniu pozwala dość łatwo zrozumieć dziewictwo rodzicielki Mesjasza, Boże synostwo i wielkość Jezusa oraz Jego poczęcie z Ducha.
II. Co Bóg mówi do mnie?
Bóg posyła anioła Gabriela do konkretnego miasta, konkretnej osoby, w zwyczajnych okolicznościach, wydarzeniach dnia codziennego. Spotkanie z Nim nie wymaga więc stanów mistycznych. Każda chwila mojego życia może być miejscem doświadczenia Boga. Czy wierzę w to? A może przypominam sobie takie doświadczenie? „Nie bój się, Maryjo”. Anioł prosi, aby Maryja przede wszystkim wyzbyła się lęku. Spotkanie z Bogiem powinno odbywać się w klimacie bezpieczeństwa i zaufania, pewności, że Bóg chce przede wszystkim mojego dobra i szczęścia. Anioł mówi Maryi, jakie plany ma Bóg wobec Niej i co Ją czeka w przyszłości, gdy się zgodzi na wolę Bożą. Mówi te trudne i ważne prawdy Maryi bezpośrednio, nie próbuje niczego ukryć lub przedstawić nieprawdziwie. Wie, że zgoda Maryi powinna wynikać z poznania woli Bożej, takiej, jaka ona rzeczywiście jest. Bóg o najważniejszych i najtrudniejszych sprawach zawsze mówi prosto, niczego nie ukrywa, nie chce nikogo oszukać. „Jakże się to stanie?” Maryja, mimo młodego wieku i innych planów życiowych, wyrazi zgodę, ale zanim powie swoje Fiat, ma odwagę pytać. Trzeba mieć odwagę zadawać pytania dotyczące naszej wiary, życia, przyszłości. „Dla Boga nie ma nic niemożliwego”. Prawdziwa wiara nie ma żadnych granic. Tak jak Bóg wybrał Maryję, by uczynić coś „niemożliwego”, tak chce, bym i ja, ze swoimi słabościami i ograniczeniami, mógł w swoim życiu dokonać niezwykłych rzeczy.
III. Do czego wzywa mnie Bóg?
Pomyślę, o co pytam ostatnio Pana Boga.