Lectio Divina

Czwarta Niedziela zwykła rok B

Mk 1, 21-28

I. O czym mówi Bóg?
Jezus sam mówi więcej o szatanie niż wszyscy prorocy Starego Testamentu razem wzięci. Nie tylko mówi, ale i na kartach Ewangelii zapisanych jest kilkanaście sytuacji, w których Jezus pokonuje szatana. W dzisiejszym fragmencie Jezus ukazuje się jako egzorcysta, czyli Ten, który pokonuje szatana w człowieku. Ten, który uwalnia człowieka zniewolonego przez diabła. Jezus przemawia z mocą, także wobec opętanych przez szatana.

II. Co Bóg mówi do mnie?
„W synagodze znajdował się człowiek będący pod wpływem ducha nieczystego”. Jezus przede wszystkim przypomina prawdę, że szatan istnieje. Niektórzy chcieliby nie słyszeć o tej prawdzie, uważać ją za jakiś zabobon, lub historie jak z bajki. Diabeł to upadły anioł, czysty duch, bez materii, inteligenty… Nie odczuwają żadnej skłonności do grzechów cielesnych, ale potrafią kusić ludzi do przekraczania przykazań. Czy zdaje sobie sprawę z realnej obecności szatana w świecie?
Szatan wykrzykuje, że Jezus niepotrzebnie wtrąca się w sprawy ludzi, chce im pomagać. Lecz Jezus skarcił go słowami: „Milcz”. Tym samym daje do zrozumienia, że jest On mocniejszy od demona. Jezus i demon to nie są równorzędni partnerzy. Za każdym razem to Jezus ma przewagę, mówi ostrym rozkazującym tonem i diabeł jest Mu posłuszny.
Jednym z zadań Jezusa było niszczyć skutki działania szatana w świecie. Ewangelista Jan w swoim liście napisał, że „Syn Boży objawił się, aby zniszczyć działa diabła” (1 J 3,8), a autor Dziejów Apostolskich podsumowuje życie Jezusa, pisze: Przeszedł On dobrze czyniąc, uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła” (Dz 10, 38). Podziękuję Jezusowi za to, że jest gotowy zawsze mnie wspomagać w walce z duchami nieczystymi.

III. Do czego mnie Bóg wzywa?
Przeczytam fragment z Katechizmu Kościoła (nr 391-395) na temat upadku aniołów, którzy sprzeciwili się Bogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *