01 marca 2023 – Środa I Tygodnia Wielkiego Postu

Łk 11, 29-32

I. O czym mówi Bóg?

Jezus nie miał łatwego życia ze swoimi rodakami. Im więcej czynił cudów, tym bardziej się ich domagali, chcąc, by czynił je niejako na zawołanie. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje jeden z dni, gdy Jezus oblegany jest przez tłum ludzi, ale bardziej spragnionych cudów niż samej Jego obecności.

II. Co Bóg mówi do mnie?

„To plemię jest plemieniem przewrotnym”. Jezus ostrymi słowami wypowiada się o swoich rodakach. Zarzuca im przewrotność, ponieważ ciągle są niezadowoleni i szukają fałszywych usprawiedliwień dla swoich wymagań. Przecież do tego momentu św. Łukasz opisał już kilka spektakularnych cudów, jednak to nie przekonało Żydów. Chcą kolejnych. Pomyślę, czy nie jestem podobny do tych ludzi. Dlaczego chcę być blisko Jezusa?

Jezus czynił wiele znaków: uzdrawiał z chorób, przywracał umarłych do życia, uciszał burze. Robił to, bo chciał, by wierzyli Jego słowom. Każdy cud miał za zadanie potwierdzić prawdziwość tego, co mówił o Bogu, o sobie i ludziach. Dlatego nigdy nie chciał czynić cudów, by zdobyć poklask albo by potwierdzić swoją boskość, tak jak żądali.

Jezus przywołuje Jonasza i mieszkańców Niniwy jako przykład nawrócenia. Zmobilizowali się do lepszego życia po usłyszeniu tego, co im powiedział prorok. Powołuje się także na „Królową z południa”, czyli Sabę, która była gotowa przebyć długą drogę, by doświadczyć mądrości Salomona. Jest ona wzorem dla tych, którzy pokonują trudności, by słuchać słowa Bożego. A rodacy Jezusa nie chcą Go słuchać, tylko podziwiać kolejne cuda. Zastanowię się nad moją pobożnością. Czy nie ma w niej szukania cudów i nadzwyczajności? Czy doceniam to, co dał mi Bóg w Biblii, sakramentach?

„Czas powrócić do Boga. Często tak mało się Mu wierzy i tak mało się Go czci. Kocha i słucha. On nie milczy, ale wymaga pokornej ciszy słuchania” (św. Jan Paweł II).

III. Do czego wzywa mnie Bóg?

Podziękuję Bogu za znaki, jakie pozostawił dla mnie: Biblię, Eucharystię, sakrament pojednania.

Piotr Koźlak CSsR

Łk 11, 29-32
Miłosne napomnienia

Jeszcze kilkanaście lat temu było czymś normalnym, że nauczyciel zwracał uwagę uczniom. Miał do tego prawo. Również rodzice nie zastanawiali się, czy mogą napomnieć własne dzieci z pozycji swego autorytetu, a dzieci, pomimo buntu, przyjmowały ich uwagi. Podobnie w kościołach – napominanie było wpisane w treść kazań. Czy to było dobre?

A dzisiaj? Dzisiaj ma się wrażenie, że rodzice i nauczyciele obawiają się upominać dzieci. Również księżom coraz częściej zdarza się nie mówić tego, co tkwi w samym sercu Ewangelii. Dlaczego nie mamy odwagi powiedzieć o czymś, co jest ewidentnie złe, co nie powinno się wydarzać wśród ludzi wierzących? Dlaczego nie stajemy w obronie wiary i prawdy? Dlaczego pozwalamy, żeby wyśmiewano Boga i Kościół?

Może to strach przed utratą „przyjaciół”? Może tak jest wygodniej? A może nie widzimy już sprzeczności między Ewangelią a zakłamaną codziennością?

Jezus wytykał ludziom ich przewrotność i obłudę. Napominał ich dlatego, że ich kochał. Chciał, by zaufali Bogu i Jego przykazaniom. Wołał do tłumów: To plemię jest plemieniem przewrotnym. Upominał, bo kochał! Nie bał się, że odejdą, bo wiedział, że w końcu wrócą! Odważnie mówił do ludzi, bo ich kochał!

Panie Jezu, pozwól mi przyjmować Twoje napomnienia i zobaczyć w nich Twoją miłość. Naucz mnie też przyjmować napomnienia innych. A jeśli trzeba zwrócić komuś uwagę, daj mi łaskę uczynienia tego z miłością.

ks. Eugeniusz Ploch

UDOSTĘPNIJ

POLECAMY

Shopping cart

KWARTALNIK HOMODEI PRENUMERATA 2023 ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Sign in

No account yet?

Facebook YouTube
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę ​​stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.
Start typing to see products you are looking for.
Shop
0 items Cart
My account