Mk 8, 14-21
„Uczniowie Jezusa zapomnieli zabrać chleby i tylko jeden chleb mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!»
A oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chlebów. Jezus zauważył to i rzekł do nich: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?»
Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście».
«A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?»
Odpowiedzieli: «Siedem».
I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»
I. O czym mówi Bóg?
Fragment Ewangelii, w którym uczniowie wykazują się słabą pamięcią. Zapomnieli o tym, by zaopatrzyć się w jedzenie, a co gorsza zapomnieli o niedawnym cudzie rozmnożenia chleba przez Jezusa dla kilku tysięcy ludzi. Nie dziwi zatem zniecierpliwienie Jezusa. Uczniowie okazują się mało pojętnymi uczniami.
II. Co Bóg m owi do mnie?
„Tylko jeden chleb mieli ze sobą”. Uczniowie zapominają o najbardziej elementarnych sprawach. Wyruszają w podróż łodzią i nikt pamięta o tym, co będą jedli za kilka godzin. Czy nie zapominam codziennie o najbardziej podstawowych sprawach, które powinienem wykonać?
Jezus nawiązuje do symbol chleba i kwasu. Chleb ma potrójne znaczenie: słowo Boże zawarte w Biblii, które powinno być pokarmem duchowym każdego człowieka; łaska, jakiej Bóg udziela ludziom pokładającym w Nim nadzieję i Jego słowie oraz chlebem jest królestwo Boże jako cel, do którego dąży człowiek wierzący. Natomiast w Ewangelii chlebem jest Chrystus, „Chleb żywy, który zstąpił z nieba”. Jest to jedyny chleb, którego ludzie potrzebują w czasie swego pielgrzymowania na drodze do zbawienia.
Kwas jest postrzegany jako symbol negatywny. „Uważajcie i strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda”. Co to oznacza? Należy unikać niewierności, jaką mieli faryzeusze wobec Jezusa oraz cynizmu Heroda, który nie pojął tego, co Jezusa mówił i czynił. Nic nie rozumiał, ponieważ wszystko, co się działo wokół niego pojmował w kategoriach politycznych.
Jezus czyni wiele wyrzutów uczniom: „Nie rozumiecie”, „nie pojmujecie, „nie widzicie”, „nie słyszycie”. Pomyślę o każdej z tych postaw uczniów i zapytam się, na ile dotyczą one moje życia. Ileż razy nie pojmowałem, nie słyszałem, albo udawałem że nie słyszę, co Jezus mówi do mnie?
III. Do czego Bóg mnie wzywa?
Jeszcze raz przypomnę sobie swoje obowiązki zawodowe i rodzinne?
Piotr Koźlak CSsR